Adana’da bir evde paha biçilemez Yahudi sandukası bulundu


Adana’da Suriyeli bir şahsın evinde, 50 santimetre yüksekliğinde deri kaplamalı, üzerinde yakut ve zümrütler bulunan ahşap kutu ele geçirildi. Sandukanın içindeki ceylan derisinde İbranice yazılar olduğu, alt ve üst çekmecelerinde ise Hz. Fatıma’nın eli sembolü ‘Hamsa’ ve Hz. Davut’un yıldızı diye bilinen figürlerden oluşan deri rulo olduğu görüldü. Yetkililer, sandukanın gerçek olması halinde paha biçilemeyeceğini kaydetti.

Edinilen bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Suriye’de 8 yıldır süren iç savaştan kaçarak Adana’ya gelen Halid El Hac Ahmed isimli şahsın evinde tarihi eser sakladığı istihbaratını aldı.

Merkez Yüreğir ilçesinde bulunan eve 3 Eylül günü baskın düzenleyen polis, yaptığı aramada 4 ayağı bulunan ve 50 santimetre yüksekliğinde iki kubbe şeklinde bir sanduka ele geçirdi.

ÜZERİNDE YAKUT VE ZÜMRÜT VAR

Üzerinde yakut ve zümrütlerin bulunduğu sandukanın kapaklarında bir kadın ve bir erkek figürü bulunduğu görüldü. Dikey açılan 2 kapağın içindeyse bronz iki objenin tuttuğu panelde, ceylan derisine yazılı İbranice yazıların yer aldığı tespit edildi.

Sandukanın alt tarafı ile üst tarafından bulunan çekmecenin içindeyse Hz. Fatıma’nın eli sembolü ‘Hamsa’ ve Hz. Davut’un yıldızı diye bilinen figürlerden oluşan deri rulo bulundu.

ADANA’DA SURİYELİ BİR ŞAHSIN EVİNDE 50 SANTİMETRE YÜKSEKLİĞİNDE AHŞAP ÜZERİ DERİ KAPLAMALI, ÜZERİNDE KIRMIZI YAKUT VE YEŞİL ZÜMRÜTLER BULUNAN KUTU ELE GEÇİRİLİRKEN KUTUNUN İÇİNDE CEYLAN DERİSİ ÜZERİNE YAZILMIŞ İBRANİCE YAZILAR OLDUĞU. KUTUNUN ALT VE ÜST ÇEKMECELERİNDE İSE, HZ. FATIMA’NIN ELİ OLAN ‘HAMSA’ VE HZ. DAVUT’UN YILDIZI DİYE BİLİNEN FİGÜRLERDEN OLUŞAN DERİ RULO OLDUĞU GÖRÜLDÜ. (FATİH KEÇE – SERKAN ÇETİNKAYA/ADANA-İHA)

‘PAHA BİÇİLEMEZ’

Polis ele geçirdiği bu tarihi eseri Adana Müze Müdürlüğüne teslim etti. Müze yetkilileri yaptıkları incelemenin ardından sandukayı detaylı incelenmek üzere Müzeler Genel Müdürlüğüne gönderdi. Sandukanın gerçek olması halinde paha biçilemeyeceği belirtildi.

‘ÇALINMIŞ OLABİLİR’

Bu arada polis sandukanın Türkiye’ye nereden ve nasıl geldiğine yönelik çalışmasını da derinleştirdi. Sandukanın Suriye’deki iç savaş nedeniyle müzeden çalınmış bir tarihi eser olduğu tahmin ediliyor.

İfadesi alınan Halid El Hac Ahmed, sandukayı Suriye’den 4 bin dolara satın aldığını, antika merakının olduğunu ancak kutunun gerçek olmadığını tahmin ettiğini söylediği öğrenildi. Zanlı ifadesinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi. Zanlı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

ADANA/İHA

Your reaction?
haha haha
1
haha
Bu ne la Bu ne la
0
Bu ne la
Şekeer Şekeer
1
Şekeer
Ben Şok Ben Şok
1
Ben Şok
oyş oyş
1
oyş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri Dönün
Giriş Yap