Çorum’da bir fabrika’nın “kuş yuvalı kiremit” ürettiğini biliyor muydunuz?


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Afyonkarahisar Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü tarafından Türkiye’de bir ilke imza atılarak “Çatılara kiremit şeklinde kuş evi ve parklara kedi evi” projesi hayata geçirildi.

Kentte kuş evleri bazı çatılarda şimdiden uygulanmaya başlanırken, ilerleyen günlerde projenin gidişatına göre kuş evlerinin Türkiye genelinde uygulanması öngörülüyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürü Çorumlu hemşehrimiz Mahmut Temel, müdürlük bünyesinde ülkede ilk defa denenecek olan “çatılara kiremit şeklinde kuş evi ve parklara kedi” projelerini tanıttı.

Temel, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Bölge Müdürlüğü, Afyonkarahisar Belediyesi ve hayvan severler tarafından açılan sergide ilimizde bir firmada seri üretimine başlanan kiremit kuşevi ile yine ilimizde Sıklık Tabiat Parkı’ndaki ahşap işlerini yürüten Mehmet Usta tarafından yapılan kedi evlerini tanıttı. Daha önce Hollanda’da bir tasarımcı tarafından dizayn edilen kuşevi kiremitlerin ilk defa fabrikasyon üretimini Çorum’da bir fabrikada seri olarak üretime geçildiğini kaydederek kuş evi bulunan kiremitlerin evlerde kırılan kiremitlerin yerine konulabileceğini veya evlerin çatısı yapılırken, aralara konularak kiremit kuş evlerinin yerini alabileceğini dile getiren Temel, hayata geçirilen ilginç ve ama bir o kadarda güzel olan proje ile ilgili şunları söyledi:

“Bu çalışmayı ilk olarak Hollandalı bir tasarımcı yapmış, kendi bulunduğu bölgenin evlerine uygun bir şekilde dizayn etmiş ve internetten satışa koymuştu. 129 Euro’dan satılıyordu. Biz bunu Türkiye şartlarına uygun olan ve yaygın olarak kullanılan Marsilya kiremitleri üzerine dizayn ettirdik. Üretimini çok cüzi bir bedelle yaptırdık. Çorum’daki bir firma ile yaklaşık 1.5 yıldır hazırlıkları sürdürülen kiremit kuşevi projesinde çatılara bazı denemeler yapıldı.

Çatılara yerleştirdiğimiz kiremit yuvaların bir süre takibini yapacağız. Kuşların bunları kullanmayla ilgili durumlarını gözlemleyeceğiz. Ona göre ürettirip halkımıza ücretsiz olarak dağıtacağız. Böylece Selçuklu ve Osmanlı kültüründen gelen evlerin çevresine kuş evi yapılması geleneğini daha modern ve pratik hale getirilmiş uygulamasını hayata geçireceğiz. Kurum olarak Selçuklu ve Osmanlı’nın merhamet duygusu içinde hareket eden bir kurumuz. Bu projenin fabrikasyon olarak üretilmesi dünyada da bir ilk. Yani daha önce atölye çapında üretim yapılmıştı, sayılı bir üretim, seri üretim olarak dünya da bir ilk” dedi. Mahmut Temel yine Çorum’da bir ustaya yaptırılan kedi evlerinin de kentteki parklara konulacağını bildirdi.

Your reaction?
haha haha
1
haha
Bu ne la Bu ne la
1
Bu ne la
Şekeer Şekeer
0
Şekeer
Ben Şok Ben Şok
3
Ben Şok
oyş oyş
1
oyş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri Dönün
Giriş Yap