Urfalı Çiftçi : Suri patates ithal etmeyin biz üretiyoruz amk


urfalı çiftçi patates

Fiyat artışı ve ithalat ile gündemden düşmeyen patatese ilişkin yetiştiricisi de şikayetçi: “Kendi şehrinde ekilen, biçilen patatesi görmeyen bakanlık, bakan ama görmeyen bir bakanlık var”

Son dönemde fiyat artışıyla ve ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Suriye’den ithalatıyla övündüğü patatese ilişkin yetiştiriciler de şikayetçi. Urfa’nın Viranşehir ilçesinde 40 yıldır çiftçilik yapan Mahmut Keskinli, yetiştirdiği patateslerin elinde kaldığını söyledi.

Fakıbaba’nın, patates ithalatıyla ilgili olarak söylediği, “Suriye kardeştir, oradaki insanların zenginleşmesini de isteriz. Neden Suriye dururken başka bir yerden alalım?” sözlerini hatırlatan Keskinli, tarlasında ektiği patateslerin arasına uzanarak “Patates çok pazar yok” dedi.

Viranşehir ilçesinin Defterdar Mahallesi’nde 250 dönümlük tarlasında bin 500 ton patates yetiştiren Keskinli, tek sorunun pazar sorunu olduğunu ifade etti. Bakan Fakıbaba’yı tarlasına davet eden Keskinli, “Bakın burada birinci kalite patates var. Ne diye ithal ediyorsunuz? Patates elimizde kalıyor. Çünkü bizim pazar sorunumuz var. Kendi şehrinde ekilen, biçilen patatesi görmeyen bakanlık, bakan ama görmeyen bir bakanlık var” ifadesinde bulundu.

Yetiştirdiği patatesleri satacak yer bulamadığını vurgulayan Keskinli, sorunların bir an önce çözülmesi için doğru tarım politikasıyla çiftçinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Keskinli, elinde kalan patatesleri göstererek, “Patates var satış yok” dedi.

Your reaction?
haha haha
1
haha
Bu ne la Bu ne la
0
Bu ne la
Şekeer Şekeer
0
Şekeer
Ben Şok Ben Şok
0
Ben Şok
oyş oyş
0
oyş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Şifremi Sıfırla

Geri Dönün
Giriş Yap